Jak opracować zdrową dietę?

Zdrowa dieta składa się ze wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Odzywacie jedzenie możemy podzielić na kilka grup, będzie to przykładowo grupa warzyw i owoców, czy też pieczywo, odpowiedzialne za dostarczanie węglowodanów. Każda grupa żywności dostarcza pewnych składników odżywczych w różnych ilościach. Zdrowa dieta powinna być dobrana w taki sposób aby uwzględniała ona dostarczenie wszystkich niezbędnych elementów odżywczych dla naszego organizmu.

Jak opracować zdrową dietę?

Jakie składniki warto ograniczyć w naszej zdrowej diecie?

Dobierając odpowiednią dietę powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach. Pokarmy i napoje słodzone cukrem są zwykle ubogie w składniki odżywcze i zawierają niepotrzebne kalorie. Cukier zwiększa również ryzyko próchnicy zębów. Zbyt dużo soli w jedzeniu może podnieść ciśnienie krwi, nie powinno się jej spożywać więcej niż 6 g dziennie. Warto pamiętać iż nasza sól kuchenna jest wzmocniona jodem i fluorem. Słodki smak potraw może pochodzić z wielu różnych źródeł. Dobrze znany cukier domowy czyli sacharoza występuje w bardzo wielu różnych produktach żywnościowych. Cukier brązowy, miód, syrop z agawy, cukier z kwiatów kokosa, syropy mogą zastępować cukier w codziennych posiłkach, ale mogą być zdrowsze.

Naturalnie powinniśmy pamiętać i uczucie sytości po posiłku pojawia się dopiero po pewnym czasie, dlatego też dopiero po 15 lub 20 minutach po rozpoczęciu posiłku będziemy mogli poczuć czy naprawdę się najedliśmy. Dlatego też po każdym posiłku warto zrobić pewną pauzę, odczekać przykładowo 15 minut aby sprawdzić czy czujemy się syci. Z pewnością brak przerw będzie prowadził do zbytniego objadania się, co z pewnością niekorzystnie wpłynie na naszą uwagę.

Oczywiście wielu cennych rad może udzielić nam dietetyk, w wielu miastach możemy skorzystać z pomocy profesjonalnego dietetyka poznań jest miastem gdzie znajdziemy odpowiednią poradnie która pozwoli nam na uzyskanie informacji na temat zdrowego odżywiania, będziemy mogli liczyć również na przygotowanie indywidualnej diety.