Jak usunąć zmarszczki na czole?

Zmarszczki na czole to niestety jeden z najbardziej widocznych objawów starzenia się skóry. Te pionowe lub poziome kreski nadają poważnego, surowego wyglądu, przez co twarz sprawia wrażenie starszej, niż jest w rzeczywistości. Co więcej, mimiczne zmarszczki mogą zacząć pojawiać się nawet u bardzo młodych osób. Na szczęście istnieje wiele sposobów, by skutecznie im przeciwdziałać. Cieszyć może również fakt, że obecnie łatwo można pozbyć się zmarszczek już istniejących, i to w szybki, bezpieczny sposób.

Skąd biorą się zmarszczki?

O ile pojawienie się zmarszczek jest nieuniknione, warto postarać się, by stały się one widoczne jak najpóźniej. By skutecznie opóźnić ten proces, należy najpierw zrozumieć, jak powstają zmarszczki. Na wygląd skóry duży wpływ mogą mieć geny. Dużą rolę odgrywa też biologia – wraz z wiekiem skóra traci kolagen, który odpowiada za jej sprężystość, a nieustanna praca mięśni twarzy powoli zaczyna odciskać na niej swój ślad. Istotne są również czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy czy spożywanie alkoholu, cukru bądź nadmiernie przetworzonej żywności. Wszystko to zwiększa liczbę wolnych rodników, które dostają się do organizmu i przyczyniają się do szybszego starzenia się organizmu.

Profesjonalna pomoc

Lepiej zapobiegać niż leczyć? Niekoniecznie, ponieważ czasem na szybkie pojawienie się zmarszczek wpływ mają nie tylko właściwa pielęgnacja i profilaktyka, lecz i czynniki od nas niezależne, na przykład genetyka. Co więcej, ze zmarszczkami borykać się mogą nawet młode dziewczyny. Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji organizmu. Gdzie zatem szukać pomocy, gdy zauważamy, że zmarszczki zaczynają odciskać się na skórze? Z pomocą przychodzą gabinety medycyny estetycznej, które specjalizują się w rozwiązywaniu tego typu problemów. Jedną z najczęściej wybieranych przez specjalistów metod jest wykorzystywany botoks na czoło, który blokuje działanie mięśnia czołowego. Podanie toksyny botulinowej sprawia, że mięśnie zostaną niejako „zamrożone”. Dzięki temu skóra zyskuje młodszy wygląd, a co najważniejsze, mimiczne zmarszczki przestają się pogłębiać. Botoks wpływa na pracę mięśni twarzy, przez co jego regularne podawanie skutkuje tym, że dany obszar staje się mniej podatny na tworzenie się nowych zmarszczek. Sam zabieg jest bardzo krótki i praktycznie bezbolesny. Ponieważ botoks jest lekiem, uprawnienia do jego podania ma jedynie lekarz. Sprawia to, że usuwanie zmarszczek tą metodą jest bezpieczne i niesie ze sobą małe ryzyko powikłań.

Nawilżanie i pielęgnacja

Zmarszczki na czole, z powodu swojego położenia, szybko rzucają się w oczy. Z tego powodu osoby je posiadające mogą być odbierane jako starsze, smutne czy niezadowolone. Aby nie dopuścić do tego, by zaczęły się one pojawiać zbyt szybko, warto pamiętać o kilku złotych zasadach. Przede wszystkim, ważne jest prawidłowe nawilżanie skóry. Na nawodnionej, odżywionej skórze nieestetyczne linie są o wiele mniej widoczne niż na suchej i poszarzałej. Do cennych składników, których należy szukać w kremach należą także kwas hialuronowy, kolagen, antyoksydanty oraz witaminy C, E i A. Przy wieczornej pielęgnacji nigdy nie można pomijać etapu dokładnego oczyszczania twarzy – dotyczy to zarówno demakijażu, jak i prawidłowego mycia samej skóry, ponieważ zanieczyszczenia pozostawione na noc, kiedy skóra najlepiej się regeneruje, powodują przyspieszenie procesu starzenia. Bardzo ważne jest również codzienne nakładanie kremu z filtrem UVA i UVB. Chroni on nas przed zgubnym wpływem promieniowania słonecznego, które przyczynia się do uszkodzeń skóry i szybszego powstawania zmarszczek mimicznych. Należy też pamiętać o diecie bogatej w cenne składniki odżywcze – tak, by starzeniu zapobiegać nie tylko od zewnątrz, ale i od środka.