Schody to ważny element konstrukcyjny w każdym budynku

Schody w budynkach przede wszystkim zapewniają swobodny dostęp pomiędzy piętrami.

Wybierając rodzaj schodów do domu czy budynku komercyjnego, mamy do wyboru różne materiały, z których mogą być one wykonane. Stopnie schodów mogą być wykonane z drewna, metalu, kamienia, płytek lub szkła. Przy wykonywaniu stopni z drewna jego grubość jest głównym czynnikiem decydującym o kosztach, jednak jeśli wymagana jest również dodatkowa niestandardowa obróbka, może to również wpływać na cenę ostateczną schodów.

Grube bieżniki z drewna mogą być frezowane z surowca drzewnego. Gatunek drewna może również podnieść cenę bieżnika. Dąb jest gatunkiem powszechnie dostępnym, podczas gdy mahoń jest mniej powszechny i trudniej go zdobyć w grubszym materiale.

Złożoność wykończenia stopni schodów może również zwiększyć ich koszt. Wybierając projekt schodów zwróć uwagę na członków swojego gospodarstwa domowego. Jeśli masz dzieci lub starszych członków rodziny, może to wymagać solidniejszych i bezpieczniejszych bezwypadkowych schodów.

Złożoność schodów jest czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy ich zakupie. Kręcone trzykrotnie spiralne schody są droższe niż schody, które zakręcają tylko dwa razy. To samo dotyczy szczegółów, które pasowałyby do poręczy ręcznych. Jeśli chcesz poręcze w stylu wiktoriańskim, spodziewaj się wysokiej ceny. Wybierz projekty, które są reprezentatywne, ale prostsze i niedrogie. Podejmując decyzję, jakiego rodzaju materiału i projektu potrzebujesz na schody, dobrze jest rozejrzeć się i dowiedzieć się, jaki jest projekt reszty domu i dopasować niestandardowe schody do tego schematu. Jeśli masz dom w stylu wiejskim, nie będziesz potrzebować skomplikowanej metalowej poręczy. Chciałbyś raczej wybrać nowoczesne schody drewniane z prostą balustradą, aby dopasować się do reszty wystroju w pomieszczeniu. Jeśli Twój dom jest bardziej nowoczesny, dostępna jest duża różnorodność nowych wzorów i kolorów drewna, aby naprawdę dostosować schody do otoczenia. To miejsce, w którym możesz naprawdę sprawić, aby obszar domu ze schodami stał się bardziej atrakcyjny. Obecnie dostępnych jest tak wiele różnych materiałów, a projekty są nieograniczone podczas dostosowywania do potrzeb właścicieli.