Czym zajmuje się numizmatyka?

Numizmatyka to naukowa analiza i badanie pieniędzy oraz sposobu, w jaki ludzie używali pieniędzy na przestrzeni dziejów.

Ponadto jest również używany w odniesieniu do zbierania monet, waluty, żetonów, pieniędzy papierowych i powiązanych przedmiotów. Kiedy jednak kolekcjonerzy monet używają słowa numizmatyka, zwykle mają na myśli w szczególności badanie monet. Szersza i bardziej poprawna definicja obejmuje badanie i gromadzenie wszystkich przedmiotów związanych z pieniędzmi, takich jak banknoty, żetony, medale, krążki bulionowe. Numizmatycy poszukują rzadkich okazów monet, często zbierają monety z danego kraju lub też okresu czasu, często poszukują nowych nowych okazów do swojej kolekcji. Pieniądz ma bardzo długą historię, przyjmuje się że pierwsi pieniędzy zaczęli używać Fenicjanie. Dotąd wykorzystywany był barter czyli wymiana towaru za towar. Pieniądz lub waluta, jak to się czasem nazywa, obejmuje szersze badanie pieniądza i innych rodzajów form płatności, które są używane do spłaty długów lub przedmiotów używanych przy wymianie towarów. Zwykle wyklucza użycie produktów używanych w systemach typu barterowego.

We wczesnej historii pieniądze były zwykle robione z rzadkich metali, takich jak złoto lub srebro.

Ułatwiło to handel na większym obszarze geograficznym, ponieważ metale szlachetne były powszechnie uznawane za środek gromadzenia wartości. Z biegiem czasu transport dużych ilości złota i srebra stał się po prostu uciążliwy i groził utratą. Aby ułatwić handel na mniejszych obszarach geograficznych, popularna stała się emisja pieniądza papierowego. Obecnie bite są monety z tańszych metali, numizmatycy są zainteresowani nie tylko złotymi czy też srebrnymi monetami, ale także chętnie kolekcjonują monety o niskich nakładach, lub też wybite z błędami. Obecnie numizmatyka cieszy się dużym powodzeniem także ze względu na aspekt inwestycyjne, wiele monet z czasem zyskuje na wartości. Monety mogą posiadać wiele odmian, przykładowo mogą być bite w różnych mennicach na terenie danego kraju i różnić się tylko oznaczeniem mennicy. Jednak dla numizmatyka robi to bardzo dużą różnicę, dlatego też często chcę posiadać monetę z danego rocznika ze wszystkich mennic.