Co to jest USG?

USG jest to badanie medyczne, które wykorzystuje fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości do przechwytywania obrazów na żywo z wnętrza ciała.

USG pozwala lekarzowi zobaczyć problemy z narządami, naczyniami i tkankami bez konieczności wykonywania nacięcia czy innych inwazyjnych metod badania. W przeciwieństwie do innych technik obrazowania, ultradźwięki nie wykorzystują promieniowania. Z tego powodu jest to preferowana metoda oglądania rozwijającego się płodu podczas ciąży.

Co to jest USG?

Dlaczego wykonuje się badania USG?

Większość ludzi kojarzy badanie USG z ciążą. Te skany mogą zapewnić przyszłej matce pierwszy obraz swojego nienarodzonego dziecka. Jednak badanie za pomocą aparatu USG ma wiele innych zastosowań. Lekarz może zlecić USG, jeśli odczuwasz ból, obrzęk lub inne objawy, które wymagają wewnętrznego widoku twoich narządów. Badanie USG może zapewnić obrazowanie pęcherza moczowego, macicy, jajników, jąder, prostaty, naczyń krwionośnych, pęcherzyka żółciowego, nerek, wątroby, trzustki, śledziony, tarczycy, kolana, mózgu i bioder u niemowląt.

USG jest również pomocnym sposobem kierowania ruchami chirurgów podczas niektórych procedur medycznych, takich jak biopsje. Przygotowania do USG będą zależeć od badanego obszaru lub narządu. Lekarz może zalecić poszczenie przez osiem do 12 godzin przed badaniem USG, zwłaszcza jeśli badany jest brzuch. Niestrawione jedzenie może blokować fale dźwiękowe, utrudniając technikowi uzyskanie wyraźnego obrazu.

Jeśli lekarz chce sprawdzić tarczycę, węzły chłonne i kręgi szyjne, może nam zlecić usg szyi poznań jest miastem, w którym wykonamy takie badanie. W celu zbadania pęcherzyka żółciowego, wątroby, trzustki lub śledziony, możesz zostać poproszony o zjedzenie posiłku beztłuszczowego wieczorem przed badaniem, a następnie poszczenie do czasu zabiegu. Możesz jednak nadal pić wodę i przyjmować wszelkie leki zgodnie z instrukcją. Możesz również zostać poproszony o wypicie dużej ilości wody i zatrzymanie moczu, aby pęcherz był pełny i lepiej widoczny podczas badania.