Jakie etapy obejmuje proces anodowania aluminium?

Jednym z metali wykorzystywanych powszechnie do wykańczania wnętrz i budowy rozmaitych konstrukcji jest aluminium.

Łączy bowiem w sobie atrakcyjny wygląd z wysoką wytrzymałością. W celu znacznej poprawy jego parametrów użytkowych warto przeprowadzić specjalistyczną obróbkę zwaną anodowaniem. Polega ona na wytworzeniu na powierzchni danego elementu cienkiej warstwy tlenku glinu.

 

Jakie etapy obejmuje proces anodowania aluminium?

Gwarancja licznych korzyści

Anodowanie aluminium znakomicie sprawdza się w branży elektronicznej, budowlanej, meblarskiej, stoczniowej, turystycznej czy motoryzacyjnej. Skutkuje ono przede wszystkim zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne (np. ścieranie, pękanie), korozję oraz szkodliwe oddziaływanie substancji chemicznych i czynników atmosferycznych (deszczu, śniegu, promieniowania słonecznego, niskiej i wysokiej temperatury). Poza tym prowadzi do zniwelowania ryzyka blaknięcia koloru. Oto pozostałe potencjalne korzyści wynikające z realizacji tego procesu:

    • brak konieczności stosowania dodatkowej ochrony (w postaci malowania, lakierowania)

 

    • zwiększenie podatności na polerowanie (co ułatwia czyszczenie)

 

    • poszerzenie możliwości wykończeniowych

 

    • uzyskanie trwałego połysku

Bez odpowiedniego przygotowania podłoża ani rusz

We wszystkich zakładach przemysłowych anodowanie aluminium przebiega w kilku etapach. Pierwszym jest zawsze bardzo dokładne oczyszczenie konkretnej powierzchni z kurzu, tłustych plam i innych zalegających cząsteczek. Zachodzi również potrzeba wypłukania obrabianego detalu. Następny krok polega na przeprowadzeniu zabiegu polerowania chemicznego bądź wytrawiania w sodzie kaustycznej. W dalszej kolejności przychodzi wreszcie pora na zanurzenie elementu aluminiowego w kąpieli elektrolitycznej. Wykorzystuje się tutaj prąd o napięciu 12-20V oraz wybrany kwas – najczęściej siarkowy, chromowy, ewentualnie szczawiowy. Anodowanie aluminium powinno zostać zwieńczone zabarwieniem powierzchni na określony kolor i wykonaniem uszczelnienia za pomocą dedykowanego preparatu (tzw. pasywatora).