Rezonans magnetyczny – jak działa?

Wykorzystywanie rezonansu magnetycznego to współcześnie powszechna praktyka, która umożliwia przeprowadzenie wielu badań diagnostycznych.

Jest to skuteczna i jednocześnie całkowicie bezbolesna oraz nieinwazyjna metoda wykrywania schorzeń. Dzięki niej można otrzymać szczegółowy obraz narządów i struktur wewnętrznych, a to sprawia, że diagnostyka oraz leczenie stają się efektywniejsze.

Jak przebiega rezonans magnetyczny?

Posługiwanie się rezonansem magnetycznym możliwe jest dzięki temu, że w organizmie człowieka znajdują się tak duże pokłady wody. Jak wiadomo, skład każdej cząsteczki wody to atomy tlenu oraz wodoru. Jądra tych drugich, czyli protony, zawierają w sobie ładunek elektryczny, który, gdy tylko znajduje się stałym polu magnetycznym, reaguje na nie, czyli ulega magnetyzacji. Protony pobudzane są falami elektromagnetycznymi i jednocześnie same odpowiadają na nie, emitując swoje fale, które są rejestrowane przez czujniki rezonansu.

Czy można wykonać rezonans magnetyczny mając metalowe implanty?

Jak wszyscy pamiętamy z fizyki, działanie fal elektromagnetycznych może być zaburzone przez bliską obecność metalowych przedmiotów. Dlatego lekarze przed przeprowadzeniem rezonansu magnetycznego proszą pacjenta, aby ten odłożył wszelkie akcesoria wykonane z metalu. Tymczasem wielu pacjentów w ramach różnorakich zabiegów w swym ciele posiada specjalne metalowe implanty, wspomagające ich ciało. Czy ich obecność wyklucza przeprowadzenie skutecznego badania rezonansem magnetycznym? Jak się okazuje, nie. Mimo że implanty są produkowane z metalu nieaktywnego magnetycznie, to i tak przez ich obecność nie dało się uzyskać precyzyjnych obrazów tkanek znajdujących się przy nich. Jednakże nowoczesne techniki rezonansu pozwalają redukować wywoływane przez nie zakłócenia, dzięki czemu można już dokonywać badanie rezonansem mimo tego, że pacjent posiada w swym ciele metalowe implanty.

Co wykrywa rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny głowy, kręgosłupa, kolana lub innego obszaru w ludzkim ciele pozwala wykryć m.in. różnego rodzaju zaburzenia w tkankach miękkich i kościach.

Dzięki niemu możliwe jest wykrycie, chociażby nowotworów, guzów, krwiaków, padaczki, choroby Alzheimera i Parkinsona, niewydolności serca, chorób naczyniowych i układu pokarmowego, udarów, chorób układu nerwowego, strukturalnych wad rozwojowych mózgu, a także krwawień wewnątrzczaszkowych.