Jakie narzędzia wykorzystuje geodeta?

Geodeta zajmuje się różnymi czynnościami związanymi z mierzeniem określaniem położenia w terenie, a także przenoszeniem tych danych na mapy.

Zadania geodety obejmują planowanie, projektowanie, organizowanie, kierowanie, wykonywanie, nadzorowanie i analizowanie projektów. Tworzenie map w celu wykonanie reprezentacji powierzchni terenu danego regionu, z wykorzystaniem płaskiej powierzchni jako odniesienia, a także zarządzanie zasobami gospodarczymi, technicznymi i ludzkimi, których wymagają takie badania i projekty. Od zawsze jednym z najważniejszych narzędzi geodety była taśma miernicza używana do pomiaru odległości wykonana jest z cienkiego arkusza stali chromowej lub aluminium. Najczęściej stosowanymi taśmami mierniczymi są te o długości 10, 15, 20, 25, 30, 50 i 100 metrów. Muszą być oczywiście odpowiednio wytrzymałe, ponieważ siła potrzebna do ich naprężenia mogłaby spowodować ich wydłużenie, gdyby zostały zbudowane z materiału mniej odpornego na rozciąganie. W swojej pracy geodeta wykorzystuje także teodolit, jest to przyrząd uniwersalny i służy głównie do pomiaru kątów poziomych i pionowych, do pomiaru odległości. Teodolit wyposażony jest w teleskop, który może obracać się wokół osi pionowej i poziomej, jest zwykle wyposażony w kompas magnetyczny i jest zamontowany na statywie. Pierwszy teodolit został zbudowany około 1571 roku przez Anglika Leonardo Diggesa. Oczywiście geodeta może wykorzystywać poziomice o różnej długości. Urządzenie to pomaga określić różnicę wysokości między dwoma punktami za pomocą łaty. Można także wykorzystać przezroczysty wąż który będzie napełniany wodą, oba końce są podnoszone, dzięki prostej równowadze woda będzie na tym samym poziomie na obu końcach. Dzięki temu można będzie określić poziom na większych odległościach, co było by niemożliwe za pomocą zwykłej poziomicy.

Obecnie wykorzystywane są także inne technologie, przykładem może być dalmierz laserowy, dzięki którym można mierzyć odległości.

Zastosowanie znajduje także system lokalizacji satelitarnej GPS, geodeta często też pracuje z dronem, dziek i któremu można będzie uzyskać obraz z dużej wysokości. Jeżeli poszukujemy usług tego typu warto poszukać firmy w której obszarze zadań znajduje się geodezja Nowy Targ.