Jak zainwestować w zagraniczne akcje i nie przepłacić?

Choć na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych jest notowanych wiele ciekawych spółek, to pod względem ich liczby oraz kapitalizacji nie może ona się równać z amerykańską NYSE czy brytyjską LSE. Na zagranicznych giełdach można znaleźć tysiące dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstwo ogromnym potencjale. To łakomy kąsek, ale wielu inwestorów wciąż nie ma wie, jak po niego sięgnąć. Oto krótki poradnik, z którego dowiesz się jak skutecznie inwestować w zagraniczne akcje i nie przepłacić?

Czym powinien charakteryzować się dobry broker?

Pierwszym krokiem do udanego zainwestowania w akcje jest wybór odpowiedniego brokera. Powinien się on charakteryzować dużym wyborem światowych giełd oraz niskimi prowizjami dla aktywnych i pasywnych traderów. W tym zakresie wyróżniają się tzw. platformy inwestycyjne, czyli specjalne firmy oferujące kompleksowe usługi inwestycyjne. Oferują one szeroki wybór rozmaitych instrumentów finansowych, a także rozbudowanymi narzędziami pomocniczymi, których zadaniem jest ułatwienie przeprowadzania analiz. Wybierając platformę inwestycyjną warto kierować się nie tylko pobieranymi przez nią opłatami (choć te rzecz jasna też są istotne), ale też dostępnością różnych światowych rynków. Przykładowo w ofercie Saxo Bank Polska można znaleźć akcje oraz instrumenty pochodne z aż 37 różnych światowych giełd, wśród których znaleźć można m.in. NYSE, LSE czy warszawską GPW. Warto przy tym zwrócić uwagę, że wysokość oraz rodzaj prowizji różnią się w zależności od tego, na jakiej giełdzie notowana jest akcja, co jest niezwykle istotne przy porównywaniu ze sobą ofert platform inwestycyjnych.

Zakup zagranicznych akcji – prowizje oraz ryzyko walutowe

Choć z pozoru największym kosztem związanym z inwestowaniem w zagraniczne akcje jest prowizja pobierana przez platformę inwestycyjną, tak naprawdę znacznie gorsze jest tzw. ryzyko walutowe. Jak wyjaśnia strona Index Challenge jest ono efektem zmian kursów walut i może doprowadzić do poniesienia straty przez inwestora nawet w przypadku wzrost ceny zakupionej akcji. Dlatego podczas inwestowania w zagraniczne akcje należy wziąć pod uwagę przewidywania dotyczące ceny złotówki w stosunku do waluty używanej na wybranej giełdzie. Nie należy też zapominać o wspomnianych już prowizjach, których wysokość zależy zazwyczaj od wielkości transakcji (choć są od tego wyjątki).

Zagraniczne akcje stanowią ciekawy pomysł na inwestycję, która wcale nie musi być trudna i droga. Dzięki platformom inwestycyjnym można w prosty i wygodny sposób skorzystać z oferty zagranicznych giełd nie przełacając przy tym na prowizjach.