Jak wybrać odpowiednie zawiasy do mebli?

Zawias meblowy powinien być dopasowany do rodzaju szafki, a przede wszystkim do grubości materiału i sposobu jej otwierania.

Zawiasy działają najlepiej, gdy drzwi szafki znajdują się na zewnątrz korpusu mebla. Jednak przed montażem należy sprawdzić, czy po bokach szafki jest wolna przestrzeń, która pozwala na swobodne otwieranie drzwi. W przypadku drzwi wewnętrznych należy zastosować zawiasy wpuszczane, które są przeznaczone do montażu między ścianami bocznymi korpusu szafki.

Jak wybrać odpowiednie zawiasy do mebli?

Jakie są podstawowe rodzaje zawiasów meblowych?

Drzwi składające się z dwóch skrzydeł doskonale uzupełnia zawias składany. Szafka narożna wymaga zastosowania dwóch rodzajów zawiasów uzupełniających się i charakteryzujących się dość dużym kątem otwarcia, nie mniejszym niż 165-175 stopni. Istnieją również podwójne zawiasy, które są używane, gdy dwie pary drzwi są na zewnątrz mebla i również opierają się o jego środkową ścianę.

W sprzedaży możemy znaleźć wiele różnych rodzajów zawiasów meblowych, w zależności od ich zastosowania i sposobu montażu. Zawiasy doczołowe są używane, gdy nie można wykonać otworów pod standardowy zawias, do ich montażu używamy śrub. Zawiasy kątowe mają dobrze zdefiniowany kąt otwarcia, na przykład 30, 45, 90, 110, 135, czy 165 stopni, a nawet 270 stopni. Zawias kątowy najlepiej nadaje się do narożnej szafki kuchennej. Zawiasy puszkowe to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, które najczęściej stosuje się w dzisiejszej stolarce meblowej. Ten model zawiasu swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim łatwości regulacji i montażu. Do montażu zawiasu krytego wystarczy śrubokręt lub wiertło odpowiadające średnicy puszki zawiasu.

Zawiasy plecione, nazywane również skrzydełkowym, są używane w przypadku drzwiczek, które stykają się ze sobą przez krawędzie. Zawiasy środkowe najlepiej sprawdzają się przy uchylnych i składanych frontach w szafkach górnych. Zawiasy uzupełniające o dużym kącie otwarcia stosowane są w szafkach narożnych z łamanymi drzwiami. W sprzedaży znajdziemy różnorodne zawiasy meblowe rodzaje dopasowane do konkretnego zastosowania pozwalają na wszechstronny montaż drzwiczek, projektowanie funkcjonalnych mebli.