Jak skutecznie odzyskiwać zaległe należności

Opóźnienia w płatnościach za faktury znają wszystkie osoby, które prowadzą działalność gospodarczą.

Czasem może się zdarzyć, iż należności za nasze towary czy usługi nie zostaną opłacone w terminie określonym na fakturze, wówczas możemy skontaktować się z naszym kontrahentem w celu wyjaśnienia sytuacji. Obecnie możemy zadzwonić, przypomnieć sms-em o płatności, mamy wiele możliwości kontaktu. Czasem wystarczy przypomnieć naszemu klientowi, aby faktura została opłacona, może on zapomnieć, zdarza się także, że przelew nie zostanie autoryzowany. Kiedy nasz klient jest przekonany, iż płatność została dokonana, pewne błędy w banku, czy też błędnie wpisany kod weryfikujący odrzucają płatność. Należy się liczyć z tego rodzaju problemami, dlatego warto zacząć od metod polubownych, zanim zaczniemy klienta windykować i wchodzić na drogę sądową. Oczywiście jednym z narzędzi, jakie możemy wykorzystać, jest wezwanie do zapłaty, przedsiębiorca może tego rodzaju wezwanie wykonać samemu. Jak skutecznie odzyskiwać zaległe należności

Powinien określić jakiej faktury i rachunku dotyczy sprawa,, należy podać numer, datę, kwotę, tak aby nie było wątpliwości, jakiego dokumentu sprawa dotyczy.

Często tego rodzaju przypomnienie działa motywująco na naszego dłużnika, który decyduje się szybko uregulować wszystkie należności. Jednak jeżeli nie wiemy jak przygotować tego rodzaju dokument, możemy skorzystać z usług firmy windykacyjnej. Zatrudnia ona prawników, których specjalizacją są umowy, prawo cywilne dotyczące firm i spółek. Firma tego rodzaju przygotuje i wyśle w naszym imieniu dokument dla zalegającego klienta, dokument zostanie przygotowany w sposób profesjonalny. Oczywiście należy pamiętać, aby wysłać do tego rodzaju ponaglenia blister z potwierdzeniem odbioru, lub dostarczyć osobiście, tak aby upewnić się, iż kontrahent tego rodzaju dokument otrzymał i się z nim zapoznał. Często jest to bardzo skuteczna windykacja, jeżeli jednak nie ma rezultatów, możemy wysłać kolejne ponaglenie, w którym możemy opisać kroki, jakie zostaną podjęte w razie niespłacenia zaległości. Może być to wejście na drogę sądową, wówczas nasz kontrahent może liczyć się z dodatkowymi kosztami sądowymi i kosztami związanymi z komornikiem.